تاریخچه دستگاه فتوکپی

تاریخچه دستگاه فتوکپی

تاریخچه دستگاه فتوکپی

حتماً شما نیز با ضرب‌المثل معروف «احتیاج برادر اختراع است» آشنایی دارید. کارلسون، کارمند اداره و مخترع دستگاه فتوکپی مصداق کامل این ضرب‌المثل است. کارلسون کارمند اداره بود و ناچار بود تا هرروز تعداد کثیری رونوشت از اسناد و مدارکی که به وی تحویل داده می‌شود تهیه کند. با گذشت زمان و تهیه‌ی رونوشت‌های بسیار، کارلسون به درد آرتروز گرفتار شد. کارلسون به سبب درد آرتروز، در پی خلق راهکاری بود که از طریق آن بتواند هرچه سریع‌تر به تعداد زیادی کپی دست یابد. آنچه که ذهن وی را به خود مشغول کرده بود آن بود که: «چه می‌شود جعبه‌ای جادویی اختراع شود که با فشار یک دکمه، از روی اسناد، چند رونوشت برابر با اصل بگیرد!». کارلسون در پی تحقق این رویا، یا بهتر بگوییم «احتیاج» آشپزخانه‌ی خود را به شکل کارگاهی برای انجام آزمایش‌های الکتروفتوگرافی درآورد تا سرانجام رویای کارلسون در سال ۱۹۳۸ تحقق یافت.

وی در این سال با بهره‌مندی از حق امتیازش برای ساخت دستگاه فتوکپی موفق شد اولین دستگاه فتوکپی را با استفاده از صفحه «روی» پوشیده شده با سولفور طراحی کند و به مرحله‌ی ساخت و تولید برساند؛ شایان ذکر است، مطالعات تئوریک و نظری این ابداع را مدت‌ها قبل، فیزیکدانی مجاری تبار به نام پال سلنی، به انجام رسانده بود و کارلسون با بررسی و مطالعه نوشته‌های وی بود که درصدد ساخت دستگاهی با آن ویژگی‌های نظری برآمد. روند کاری مدل‌های اولیه دستگاه فتوکپی ، بسیار کُند بود، تا آن‌جا که برای گرفتن یک کپی، نیاز به صرف زمان یک دقیقه داشتند.

به‌تدریج در سال‌های بعد و با ارائه مدل‌های جدید، این روند، سرعت بیشتری به خود گرفت و پیشرفته‌تر شد. عملکرد یک دستگاه فتوکپی به اختصار چنین است که پس از آغاز به کار این دستگاه، تصویر نوشته و مدرک قرار داده شده در دستگاه روی یک صفحه‌ی باردار با بار منفی یا نگاتیو، بازتاب داده می‌شود، در همین حین ذرات پودری با بار مثبت به بخش‌های تیره این نگاتیو می‌چسبند، ولی به قسمت‌های روشن اتصال پیدا نمی‌کنند.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل