علت کند شدن سرعت لپ تاپ

علت کند شدن سرعت لپ تاپ

کند شدن سرعت لپ تاپ و راهکارهای رفع آن

عدم تهویه صحیح دستگاه

فن یا همان سیستم تهویه هوا که در همه ی لپ تاپ ها تعبیه شده است، وظیفه خنک سازی دستگاه و متعادل نگاه داشتن دمای آن را برعهده دارد. اما گاه به دلیل آلودگی های بیش از حد (گرد و غبار موجود در هوا و یا استهلاک دستگاه و عدم سرویس دوره ای آن)، این قطعه کیفیت خود را از دست داده و در ادامه کار صداهای نابهنجاری را تولید می کند. صدا دادن فن لپ تاپ و پایین آمدن راندمان فن، در نهایت سبب داغ تر شدن سی پی یو می گردد که ادامه این وضعیت ممکن است آسیب های بیشتری را به دستگاه وارد سازد.

در چنین وضعیتی گردگیری و نظافت فن دستگاه می بایست در اولویت قرارگیرد. پاکسازی دریچه های فن لپ تاپ از گرد و غبار یا سایر مواد می تواند جریان هوا را در این دریچه ها روان سازد و به خنک شدن دستگاه و در نهایت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ کمک کند. ظاهراً آسوده ترین راه برای پاکسازی دریچه های لپ تاپ  دمیدن هوا فشرده به آن دستگاه است. جهت این کار می توان از دستگاه های تولید کننده هوای فشرده موجود در فروشگاه ها استفاده کرد. پارچه نمناک (و نه خیس) نیز می تواند برای این کار مناسب باشد.

وجود آیکون های متعدد بر روی دسکتاپ

انیمیشن ها  یا تم ها روی صفحه دسکتاپ زیبا به نظر می آیند، اما سبب کند شدن سرعت لپ تاپ می گردند. اگر از ویندوز XP استفاده می کنید، از theme حالت قدیمی بدون عکس پس زمینه استفاده کنید. داشتن آیکون های کمتر روی دسکتاپ نیز به حفظ سرعت سیستم کمک می کند. عکسها نیز با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید.

وجود ویروس ها، بد افزارها و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضر

نصب یک سیستم عامل تازه می تواند به شکل فوق العاده ای کارکرد لپ تاپ را بهبود بخشد و کند شدن سرعت لپ تاپ را برطرف نماید. اگر هنوز از ویندوز ویستا استفاده می کنید، حتما آن را به ویندوز ۷ یا ۸ ارتقا دهید. این کار کارایی سیستم شما را بهبود می بخشد. نصب یک سیستم عامل تازه سبب کنار زدن ویروس ها، بد افزارها  و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضری می گردد که سیستم شما را کند ساخته اند.

توصیه می شود پس از نصب ویندوز و گرداننده های نرم افزاری، نصب یک آنتی ویروس مناسب و قوی را در اولیت قرار دهید. از آنجا که فایل های قدیمی و همچنین ورودی های رجیستری می توانند روی هم انباشته شده و شرایط کار را برای سیستم عامل دشوارتر سازند. در این حالت نصب تازه ویندوز می تواند واقعا کارساز باشد.

پراکندگی داده ها بر روی دیسک سخت لپ تاپ

زمانی که شما فایلی را بر روی دیسک سخت ذخیره می کنید، ویندوز حتی الامکان فایل ذخیره شده را در اولین بخش قابل دسترسی دیسک سخت (که در اصطلاح کلاستر نام دارد) قرار می دهد و اگر قسمتی از آن فایل در اولین بخش جا نشود، ادامه آن را در کلاستر بعدی ذخیره می کند.

در ابتدا این شکل از ذخیره سازی فایل ها مشکلی را برای دیسک ایجاد نمی کند اما به مرور زمان این فایل ها روی دیسک سخت، پراکنده شده و پس از مدتی، سیستم ناچار است زمان زیادی را صرف باز کردن یک برنامه کند. دیفرگ کردن دیسک سخت راهکاری مناسب برای یکپارچه سازی و رفع پراکندگی داده ها است. با استفاده از این ابزار مفید ویندوز میتوان فایل های دیسک را یکپارچه سازی کرده و شاهد سریع تر اجرا شدن برنامه ها بود که این کار در نهایت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ را سبب می گردد.

کم بودن حافظه یا همان رم دستگاه

راهکار دیگر موجود جهت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ جایگزینی حافظه رم فعلی با نمونه ای با ظرفیت بیشتر است. همانگونه که می دانید پردازنده لپ تاپ ترجیح می دهد تا اطلاعات لازم برای انجام پردازش خود را از روی حافظه رم بخواند تا هارد درایو و حتی حافظه SSD و دلیل این کار هم سرعت دسترسی بیشتر اطلاعات بر روی حافظه رم است.

در نتیجه هر چقدر که ظرفیت حافظه رم شما بیشتر باشد پردازنده کمتر نیاز به دسترسی اطلاعات از روی هارد درایو خواهد داشت و نتیجه افزایش چشمگیر سرعت کارکرد لپ تاپ خواهد بود. بنابراین بهتر است دست به کار شوید و حافظه دستگاه خود را افزایش دهید. ارتقای حافظه RAM لپ تاپ به یک یا دو گیگابایت بالاتر در بالابردن سرعت سیستم کاملا مؤثر است و شما بلافاصله می توانید تغییرات از آن را حس کنید.

اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار

اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار بلافاصله پس از روشن شدن و بالا آمدن سیستم، یکی دیگر از علت های کند شدن سرعت لپ تاپ است. برای اینکه متوجه شوید چه برنامه‌ای در حال استفاده‌ی زیاد از منابع لپ‌تاپ‌تان است هم ویندوز و هم مک ابزارهایی دارند تا ببینید هر برنامه در حال استفاده از چه توانی از پردازنده، رم، دیسک و شبکه‌تان است. در ویندوز برای این کار می‌توانید از Task Manager استفاده کنید و در مک از Activity Monitor چنین آماری را ببینید. هر دوی این ابزارها میزان استفاده از منابع سیستم‌تان را با درصد نشان می‌دهد و این قابلیت را دارید که از داخل همین ابزارها، برنامه‌ها را ببندید و منابع سیستم‌تان را بازیابی کنید.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل